با جشنواره های آلمان بیشتر آشنا شوید

30 دسامبر 2019
نام نویسنده : Hosein Salehian

از جشنواره‌های متعدد آلمان می‌توان به جشنواره موسیقی در بایرویت، جشنواره فرینج رکلینگهاوزن، نمایشگاه کتاب فرانکفورت، کارناوال و جشنواره بین‌المللی فیلم برلین اشاره کرد.

بهترین راه برای شناخت فرهنگ مردم آلمان، حضور در جشنواره‌های متعدد این کشور است. جالب است بدانید حدود ۱۰ هزار جشنواره در طول سال در این کشور برگزار می‌شود و در نتیجه هر زمانی با تور آلمان به این کشور سفر کنید، شاهد جشنواره‌های رنگارنگ و جذاب خواهید بود. نه تنها می‌توانید در این جشن‌ها خوش بگذرانید، بلکه امکان گپ‌و‌گفت با مردم محلی و فرهنگ را نیز پیدا می‌کنید.

 

۱. جشنواره موسیقی در بایرویت

جشنواره بایرویت، یک جشنواره موسیقی است که برای اجرای اپراهای ریشارد واگنر همه‌ساله در بایرویت آلمان برگزار می‌شود. واگنر، جشنواره بایروت را با حمایت لودویگ دوم راه انداخت و ساخت تالار اپرای آن، که برای اجرای اپراهای سترگ واگنر طراحی شده ‌بود، در سال ۱۸۷۶ به اتمام رسید و نخستین دوره جشنواره نیز در همان سال آغاز شد. از آن زمان، این جشنواره، به‌جز یک توقف هفت‌ساله پس از جنگ جهانی دوم، به‌طور مرتب برگزار می‌شود.

 

 

۲. روز سنت مارتین

روز سنت مارتین (St. Martin’s Day) را همه اروپایی‌های آلمانی زبان جشن می‌گیرند. این مراسم شباهت‌هایی با هالووین دارد و در اصل برای کودکان است و شامل فعالیت‌های شبانه می‌شود. کودکان مدرسه‌ای، فانوس‌های خود را تزیین می‌کنند و در طول شب همراه با خواندن آوازهای سنتی، یک راهپیمایی دسته جمعی راه می‌اندازند. این مراسم در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۸ برگزار می‌شود.

مارتین توری، سربازی در ارتش روم بود که روزی به نزدیکی دروازه شهر امیان فرانسه می‌رسد و گدایی را می‌بیند که لباسی برای پوشاندن تنش ندارد. مارتین ردایش را درمی‌آورد و آن را به دو قسمت می‌کند، نیمی را به گدا می‌بخشد و نیم دیگر را به تن خود می‌کند. شب هنگام، حضرت عیسی را به خواب می‌بیند که خطاب به فرشتگان می‌گوید:

این مارتین، سرباز رومی است که غسل تعمید نشده است و مرا ملبس کرد.

بنا به روایتی صبح که مارتین از خواب برمی‌خیزد، ردایش را به شکل اول می‌بیند. این رویا سبب  غسل تعمید مارتین در سن ۱۸ سالگی می‌شود. مسیحیان در این روز شیرینی می‌پزند و به کلیسا می‌روند و یه یاد مارتین و به‌عنوان سمبلی برای تقسیم دارایی‌ها با افراد مستمند، شیرینی‌ها را به دو نیم تقسیم می‌کنند و نیمی را خود می‌خورند.

 

۳.نمایشگاه کتاب فرانکفورت

نمایشگاه کتاب فرانکفورت (FBF) براساس تعداد ناشرانی که در آن شرکت می‌کنند و نیز تعداد بازدیدکنندگان، بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب جهان به شمار می‌رود. نمایندگانی از نشرها و شرکت‌های چند رسانه‌ای از سراسر جهان به نمایشگاه کتاب فرانکفورت می‌آیند تا علاوه بر بازاریابی کتاب، برای حقوق چاپ و نشر بین‌المللی و هزینه‌های صدور مجوز با هم تبادل نظر کنند.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت براساس تعداد ناشران و بازدیدکنندگان، بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب جهان است

این نمایشگاه در طول ۵ روز برگزاری خود میزبان ٧٠٠٠ غرفه‌دار از بیش از ١٠٠ کشور دنیا است و بیش از ۲۸۶,۰۰۰ بازدیدکننده از آن دیدن می‌کنند.

 

۴.جشنواره راین در شعله ها

جشنواره راین در شعله‌ها (Rhine in Flames Festival)، چهره‌ای متفاوت از زیبایی راین را پیشکش نگاه بازدیدکنندگان می‌کند. آتش بازی‌های خیره‌کننده و قایق‌های بخار که باعث روشنایی آب شده‌اند و قصرهایی که با این همه نور، می‌درخشند قطعا برای هر تماشاگری جذاب خواهد بود. این مراسم فوق‌العاده در آخر هفته‌های ماه مه و سپتامبر برگزار می‌شود.

۵. کارناوال فرهنگ ها

کارناوال منحصر به فردی در برلین برگزار می‌شود که به کارناوال فرهنگ‌ها (Carnival of Cultures) معروف است و بیش از ۱٫۵ میلیون بازدیدکننده در آن شرکت می‌کنند. این کارناوال از سال ۱۹۹۶ در برلین برگزار می‌شود و فلسفه آن تکریم تنوع قومی در برلین و همزیستی مسالمت‌آمیز فرهنگ‌های مختلف است. غذاها و نوشیدنی‌های عجیب و غریب، کنسرت‌ها، پایکوبی‌ها و رژه کارناوال با ارابه‌های گلکاری شده، خواننده و رقاص‌هایی از ۷۰ کشور مختلف جهان، از بخش‌های تشکیل‌دهنده این مراسم به حساب می‌آید.

علاوه براین، نمایندگانی از کشورهای برزیل، ژاپن، کنگو و غیره در آن شرکت می‌کنند و یک منظره زیبا و رنگارنگ را به وجود می‌آورند. درواقع هدف برگزارکنندگان این کارناوال مبارزه با نژادپرستی و ترغیب مردم به از میان بردن پیش‌داوری‌ها و تمرین بردباری در مقابل فرهنگ‌های دیگر است. تاریخ برگزاری این کارناوال در سال ۲۰۱۹، از ۷ تا ۱۰ ژوئن خواهد بود.

 

 

نظرات کاربران